Yönetim
0

Beşiktaş’tan Uzak Durun

Beşiktaş’ın bir kültürü ve kimliği vardır. Bunlar büyük oranda bizi Beşiktaşlı yapan ve Beşiktaşlı olduktan sonra bizim kimliğimize de etki yapmaya devam eden değerlerdir. Elbette bütün Beşiktaş taraftarı tek renk değil. Farklı renklere gönül vermiş benzer değerlere sahip bir çok taraftar da vardır. Ama genel olarak tribünlerine ve camiasına rengini veren; tarihinden, kurucularından, doğduğu ve beslendiği semtten gelen farklı bir kimliği ve dokusu vardır Beşiktaş’ın.

Çarşı’nın ruhu da buradadır; Kara Kartal efsanesini yaratan ruh da…

Beşiktaş tribünlerinde örneğin; kimse rakip takımın hocasını aşağılamak için, onun geldiği sosyal statüye referansla ‘ Rıza Efendi iki ekmek bir de süt’ pankartı açmaz. Açmaya yeltenen çıkarsa da tribünün çoğunluğu bunu açtırmaz.

Mahalle delikanlısıdır. Emekten, garibandan ve güçsüzden yanadır.

‘Hepimiz Plütonuz’ sloganı bir tek bu tribünde yaratılır ve söylenir.

İnönü’de bir maçtan sonra ne olduğunu anlamadan maç sonunda kendiliğinden atkıları ve şapkaları Van depremzedeleri için atmış olarak bulursunuz. Bunun için önceden planlamaya da gerek yoktur.

Şerefli ikincilikleri bir tek Beşiktaş taraftarı içine sindirir. 15 yıl şampiyonluk görmeden, stadı bir tek Beşiktaş taraftarı doldurur.

Altyapıdan bir genç oyuna girdiği zaman en çok Beşiktaşlı heyecanlanır. Sonuç odaklılığı bırakır; ona, takıma ve hocaya olması gerekenden fazla kredi verir.

Burak gibi bir oyuncusu ceza sahasında hakemi aldatıp penaltı alırsa bu sadece Beşiktaşlıların çoğunluğunun boğazına bir yumruk gibi oturur.

Şeref ve Hakkı’nın Beşiktaş tarihinin önemli yapı taşları olması kaderin de bu değerlerin yanında olmasıdır bir nevi.

Ve yine bu yüzden Beşiktaş’ın sitesinde yer alan kurumsal kimliğinde aşağıdaki değerler yazılıdır:

  • Şerefimizle Oynarız
  • Hakkımızla Kazanırız
  • Halkın Takımıyız
  • Özümüzden Güç Alırız
  • Renklerimize Tutkuyla Bağlıyız

Değer ne demek? Başına tabanca dayandığında vazgeçemeyeceğin konudur değil mi? Beşiktaş; işte bu bahsettiğim değerlerini bir takım menajer baronları ve onların yancıları uğruna kolaylıkla terk etti. Bırakın değerlerini ve uzun vadeli yeniden yapılanma stratejisini, bir yıllık bütçe ve nakit akışına bile bakmadan #ComeToBesiktas ile Katar ve Çin’den önceki sondan birinci durak haline geldi. Şimdi de vizyonsuz, plansız, programsız ve altı boş bir şekilde global kulüp olma kampanyası altında büyük maliyetlerle alınan futbolcular, sezon ortasında takım yarı yolda da bırakılarak gönderiliyor.

Bu yola girerek sadece Beşiktaş’ın paraları heba edilmedi; Feda dönemi ve işte bu tarihsel değerleri de heba edildi. Eğer tarihimizin ve kültürümüzün gerektirdiği stratejiyi net olarak tanımlayıp tutarlı bir şekilde uygulayamazsak tükenip gideriz. Benden söylemesi…

Bülent Topbaş

İlişik yazılar
Mali Konularda Sistemli Bir Şekilde Yapılan Tüzük İhlalleri
Sonucu Bırakıp Sonucu Yaratan Koşullara Bakmak
Mevcut Tüzükle İlgili Düşüncelerimiz