Yönetim
0

Ehem, Mühimme Müreccahtır

“Dört Dörtlük Beşiktaş”,”Beşiktaş Dört Köşe” gibi başlıkların atıldığı bir günün ertesinde yazayım da sonra skor yorumcusu durumuna düşmeyeyim: Eğer stadınız yoksa şampiyon o-la-maz-sı-nız. İyi bir kadro oluşturulsa ve şansınız da yaver gitse şampiyonu zor maçları evinde alabilme başarısı tayin eder. Evinizde oynanan bir derbide kaybedilen iki puan size şampiyonluğu da kaybettirebilir.

Ve Beşiktaş, statsız geçen her senenin kayıp bir sene olduğu gerçeğine rağmen üçüncü senedir de statsız oynamaya devam ediyor. Stat yapımı gibi büyük bir tesis yatırımı BJK Genel Kurulu’na herhangi bir plan ve bütçe getirilmeden başlandı ve şimdi de hasbelkader bitmesini bekliyoruz.

Stadın yapılması bir zorunluluk olabilir elbette. Hatta finansal olarak hazır olmadan da haklı birtakım nedenlerle kazma vurulmak zorunda kalınmış da olunabilir. Ama bundan sonrasında stadımızın olmadığı her senenin aslında kayıp bir yıl olma ihtimalinin çok yüksek olduğu gerçeğini kabullenip bütçemizi buna göre planlayabilirdik. Yani ehemi, mühime tercih etmeliydik. Bunun için de neyin ehem,neyin mühim olduğu tespitini yapmak ve bu stratejik kararı verebilmek gerekirdi. Ancak bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da yönetim “iki cami arası binamaz” durumunda kaldı.Hem büyük bir yatırıma soyunup hem de sportif başarı yakalayacağım diye futbol şubesi bütçelerini büyütmeye devam ederseniz bunun adı “wishfull thinking” olur ve çok geçmeden gerçeklerle yüz yüze kalırsınız.

Hem yıldız oyuncu almaya devam ediyor hem de bu oyuncuları üç senedir kendi evimizde oynatamıyoruz. Bunda bir yanlışlık yok mu?

Stratejik bir kararla, geleceğe dönük ve daha mütevazi futbol bütçeleri yapıp stat yapımına öncelik versek sportif başarı açısından üç senedir geldiğimiz yer daha kötü olur muydu?

Takımın deplasmanda gösterdiği başarılar ve Olimpiyat Stadı rezaletleri aslında bize stadımızın bir an evvel tamamlanması zorunluluğunu göstermiyor muydu?

Yeni stat kombineleri satışa çıktığı zaman “FEDA” çağrısına uyarak arkadaşlarımızla şartlarımızı zorlayıp stat yapımına destek olmak amacıyla pahalı bölümden üç yıllık kombinelerimizi aldık. Şimdi stat bitmediği için kulüp bize üç yıldır bedava kombine veriyor. Bu işte bir yanlışlık yok mu?

İlişik yazılar
BJK İçin Sürdürülebilir Başarı Ve Bütçe
Mevcut Tüzükle İlgili Düşüncelerimiz
Beşiktaş’ta Yol Ayrımı: Tamam mı? Devam mı?